Τόπος : athina - patra
Ασχολίες : spoudazw
Registration date : 24/01/2009

Mαρούσι-Παναθηναϊκός 72-76 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Mαρούσι-Παναθηναϊκός 72-76   Mαρούσι-Παναθηναϊκός 72-76 Icon_minitimeΚυρ Ιαν 25, 2009 1:14 am

Μετά από ένα συναρπαστικό παιχνίδι ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 76-72 του Αμαρουσίου στην παράταση (κ.α. 63-63) και πήρε το εισιτήριο για τον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας.

H άνοδος του Βασίλη Σπανούλη στο δεύτερο ημίχρονο, και οι λύσεις που έδωσε ο Μάικ Μπατίστ, οδήγησαν τον Παναθηναϊκό στη νίκη απέναντι στο Μαρούσι που πάλεψαν μέχρι το τέλος.

Οι "πράσινοι" ήταν παθιασμένοι και στην παράταση δεν άφησαν περιθώρια στους γηπεδούχους να αντιδράσουν.

Ο αγώνας

Το Μαρούσι ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι και κυκλοφορώντας σωστά τη μπάλα στην επίθεση κατάφερε να αιφνιδιάσει τον Παναθηναϊκό. Οι παίκτες του Σούλη Μαρκόπουλου έτρεξαν ένα σερί 10-0 έπειτα από εύστοχο τρίποντο του Κώστα Χαραλαμπίδη και ανέβασαν τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό πόντων στο 3’.

Στη συνέχεια ο Ζέλικο Ομπράντοβιτς πέρασε στο παρκέ τον Στράτο Περπέρογλου ο οποίος δημιούργησε πολλά προβλήματα στους γηπεδούχους. Ο διεθνής φόργουορντ έπαιζε με πλάτη στο καλάθι καθώς εκμεταλλεύτηκε την υπεροχή που είχε απέναντι στον Χαφ.

Οι πρωταθλητές που είχαν βελτιώσει και την άμυνα τους έκαναν επιμέρους σκορ 17-4 (17-14) παίρνοντας το προβάδισμα. Ο Μαρκόπουλος έριξε στο παρκέ τον Κώστα Καϊμακόγλου που για αρκετή ώρα έπαιξε στη θέση "3".

Οι Μαρουσιώτες ισορρόπησαν και πάλι τον αγώνα έχοντας πολυφωνία στην επίθεση, με συνέπεια να πάνε στα αποδυτήρια με σκορ 36-32. Αξίζει να σημειωθεί πάντως, ότι κατά τη διάρκεια του πρώτου μέρους οι δύο ομάδες είχαν πολλά άστοχα σουτ ενώ οι γηπεδούχοι είχαν έξι ριμπάουντ περισσότερα (20-14).

Στην επανάληψη το Μαρούσι προσπάθησε να χτυπήσει από την περιφέρεια και χάρη στις εύστοχες προσπάθειες των Κις και Καϊμακόγλου συντηρούσε το προβάδισμα που έφτασε και τους έντεκα πόντους (48-37). Οι "πράσινοι" γύρισαν την άμυνα τους σε ζώνη στη συνέχεια του παιχνιδιού, αναγκάζοντας τους γηπεδούχους να πηγαίνουν σε λανθασμένες επιλογές για αρκετές επιθέσεις.

Ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να μειώσει και το κατάφερε στο τέλος της τρίτης περιόδου (50-45).

Η αναμέτρηση ήταν πραγματικό ντέρμπι μέχρι το τέλος με τους «πράσινους» να είναι άστοχοι από τη γραμμή των ελεύθερων βολών ενώ και το Μαρούσι δεν έβρισκε εύκολα το δρόμο προς το καλάθι. Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ

Στην τελευταία επίθεση ο Βασίλης Σπανούλης κόπηκε (με φάουλ που δεν δόθηκε) από τον Λουκά Μαυροκεφαλίδη ο οποίος όμως δεν μπόρεσε να κρατήσει την μπάλα εντός αγωνιστικού χώρου. Στα 5’’ που απέμεναν ο Σαρούνας Γιασικεβίτσιους δεν μπόρεσε να δώσει τη νίκη στον Παναθηναϊκό και η αναμέτρηση οδηγήθηκε στην παράταση (63-63).

Στην παράταση ο Παναθηναϊκός έδειξε πιο ψύχραιμος. Στα κρίσιμα λεπτά οι «πράσινοι» είχαν καθαρό μυαλό σε αντίθεση με τους γηπεδούχους, με αποτέλεσμα να βρουν λύσεις. Παρά το γεγονός ότι το Μαρούσι προσπάθησε να ανατρέψει την εις βάρος του κατάσταση, οι παίκτες του Ζέλικο Ομπράντοβιτς ήταν εκείνοι που χαμογέλασαν στο τέλος.

Τα δεκάλεπτα: 18-21, 36-32, 50-45, 63-63, 72-76

Μαρούσι (Μαρκόπουλος): Στίβενσον 9 (3), Κις 15 (3), Χαραλαμπίδης 7 (1), Διαμαντόπουλος 9 (1), Χαφ 1, Στεφανίδης 2, Μαυροειδής 4, Μαυροκεφαλίδης 11, Καλάθης, Γλυνιαδάκης 6, Καϊμακόγλου 8 (2)

Παναθηναϊκός (Ομπράντοβιτς): Γιασικεβίτσιους 6, Κέτσμαν, Σπανούλης 20 (1), Περπέρογλου 18 (1), Μπατίστ 13, Φώτσης 4 (1), Χατζηβρέττας, Νίκολας, Τσαρτσαρής 3, Διαμαντίδη 7ς, Πέκοβιτς 5.

Oμπράντοβιτς: "Είχαμε θέληση"

O Zέλικο Ομπράντοβιτς τόνισε: "Ήταν ένα δύσκολο παιχνίδι και για τις δύο ομάδες σε όλη τη διάρκεια του. Ο νικητής κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Κάναμε καλή δουλειά αναφορικά με τα λάθη, πάνω στα οποία δουλεύουμε σε κάθε προπόνηση.

Οι παίκτες είχαν θέληση για τη νίκη που ήταν εμφανής. Ευχαριστώ τον κόσμο για τη βοήθειά του σε όλο το παιχνίδι. Ο τρόπος που παίξαμε θα πρέπει να είναι «οδηγός» για τη συνέχεια των υποχρεώσεων μας. Ο παίκτης μπορεί να αστοχήσει, ωστόσο δεν έχει το δικαίωμα να μην παίξει καλή άμυνα προκειμένου να πάρει την κατοχή".

Στην αντίπερα όχθη ο Σούλης Μαρκόπουλος υποστήριξε: "Ξέραμε ότι είναι δύσκολο να κερδίσουμε τον Παναθηναϊκό δεύτερη φορά. Παίξαμε όμως δυνατά και γι’ αυτό πρέπει να δώσω συγχαρητήρια στους παίκτες μου. Μας μένει η πικρία της ήττας.

Ίσως να ήταν διαφορετικά αν είχαμε καλύτερες επιλογές επιθετικά. Δεν λέω ότι δεν κάναμε φάουλ αλλά είχαμε 28 βολές και ο Παναθηναϊκός 53, είναι μεγάλη η διαφορά. Είχαμε πρόβλημα στο "miss match" με τον Περπέρογλου. Αμυντικά ήμασταν καλοί αλλά στην επίθεση χάσαμε την αρμονία μας".

Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Sports Net Cafe :: ΑΛΛΑ ΑΘΛΗΜΑΤΑ :: Basket-